View Single Post
  #4  
Old 01-28-2018, 08:48 PM
sdmc530's Avatar
sdmc530 sdmc530 is offline
Founding Member
COTEP Member
 
Join Date: Nov 2011
Location: South Dakota
Posts: 15,019
Blog Entries: 3
Thanks: 4,515
Thanked 2,790 Times in 732 Posts
Default

Sorry I get mine through work through a government contract so I don’t know a sources that is good for you actually. I pay something like $80 per case so that is about $7 per meal or so. Some are more. I have seen the pm on lots of online places like amazon and such. But just watch dates of mfg. cheap one have old dates. We ate one that was 7 years old and it was fine, no worse than a newer one. They are not great tasting but have over 1000 calories per so it’s a good source of fuel.

Yeah with my wife’s bigger house it’s nice to squirrel stuff there and not be in the way. The water is not stored in the rafters for a various of reasons but the foods are. Sorry if I gave that impression. That is not the case.

I doubt I currently have 3 months either, if I do the quick math it’s probably maybe 5-6 weeks for the 3 of us actually. I am assuming 4 mre for the 3 of us per day in a emergency situation.
Reply With Quote